Odun Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Odun kuru ağaç dallarından ve parçalarından üretilen ve yakacak olarak kullanılan malzemelerden birisidir. Günümüzde fırınlarda sıklıkla kullanıldığı gibi şömine, soba gibi ısınma araçlarında da kullanılmaktadır.

Meşe odunu, şöminelik odun, soba odunu, tahta parçası olarak satışı yapılan odun türleri farklı yanma performanslarına sahiptir. Odunun elde edildiği ağaç türü, kuruluk derecesi, sahip olduğu nem oranı odun fiyatlarını etkileyen önemli etkenlerdendir. Ormanlarda kuru ağaçların belirlenerek gerekli resmi izinler alındıktan sonra kesilmesiyle elde edilen odunlar satışa uygun hale getirilerek satılmaktadır.

İzmir odun firmalarından birisi olan Tetik Yakacak, şöminelik odunları, sobalık odunları, meşe odunlarını uygun boyutlarda parçalara ayrılarak, paketleyerek toptan, perakende veya www.tetikyakacak.com üzerinden satışını yapmaktadır.

Düşük yağ oranı ve yüksek ısı kalorisine sahip odunlar şöminede en çok tercih edilen odun türleri arasındadır. Çoğunlukla kuru ve ölmüş meşe, söğüt ve kavak ağaçlarından elde edilen bu tür odunlar diğer odun türleri arasında daha etkili yanmaktadır. Aynı şekilde ısı kalorisi yüksek olan bu odunlar fırınlarda kullanılacaksa eğer özel olarak kesilmekte ve uygun boyuta getirilmektedir. Tüm bu işlemler ve ağacın türü, nem oranı, yanma kalitesi odun fiyatlarını etkileyen en önemli etkenlerdir.

İzmir’de odun ve kömür satışı yapan firmalar için de izmir odun fiyatlarını belirlerken bu etkenler geçerlidir. Diğer bir etken ise, siparişi verilen odunların teslim edileceği yerin uzaklığı veya firmanın bu konuda verdiği hizmetin maliyetidir.


Soba Kömürü, İthal Kömür, Kalorifer Kömürü, Mangal Kömür,Şahkar Ceviz, Karyak Ceviz, İzmir Odun Firmaları, İzmir Kömür Firmaları, Alkor Ceviz, Süper Enerji Ceviz, Tahta Parçası, Meşe Odun, Şöminelik Odun, Sobalık Odun, Soma Kısrakdere Fındık, Şahkar Fındık, Karyak Fındık, Alkor Fındık, Süper Enerji Fındık, Karyak Limon, Karyak Ayva-Portakal, Prokar Ayva, Şahkar Ayva-Portakal, Alkor Ayva-Portakal, Süper Enerji Ayva-Portakal, Fırınlık Odun,Pidelik Odun, Krom Kova, Soba ve Mangal Yak Jel, Çıra, Mangal Kömürü, Soba,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir