Kömür Nedir

Kömür, homojen olmayan, birleşiminde karbon, hidrojen, oksijen gibi elementlerin birleşmesiyle oluşan, milyonlarca yıl boyunca ısı, basınç, mikrobiyolojik etkiler sonucunda başkalaşıma girerek oluşan yanabilme özelliğine sahip bir tür kaya türüdür. Bitkilerin ve organik kalıntıların bataklık alanlarda sonucu oluşan tabakaların ısı, basınç gibi etlilerle uzun yıllar fiziksel ve kimyasal başkalaşıma girmesi üzerine kömüre dönüşürler.

Uzun yıllar mikrobiyolojik etkiler sonucunda oluşan kömürler bekleme ve oluşum sürelerine göre, Linyit, Altbitümlü, Kömür, Bitümlü Kömür ve Antrasit kömür türlerine ayrılır. Linyit ve Altbitümlü kömürler diğer kömür türlerine göre daha yumuşak, kırılgan ve mat görünümündedirler. Daha yüksek neme sahip oldukları için karbon değerleri düşüktür. Dolayısıyla Linyit ve Altbitümlü kömürler daha az ısı değerine sahip kömürler olarak tanımlanabilmektedir. Antrasit ve Bitümlü kömürler ise, diğerlerine göre daha sert ve parlak görünüştedirler. Bu nedenle daha az nem içermekte ve daha fazla karbon oranına sahiptir. Linyit ve Altbitümlü kömürlere göre daha fazla ısı değerine sahiptir ve daha kaliteli kömür türüdür.

Kömürler Jeolojik olarak 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında bir sürede oluşmaktadır. Ayrıca kömürün yaşı ilerledikce yani başkalaşım süresi arttıkça daha kaliteli bir yapıya sahip olmaktadır. Ülkemiz 3. ve 4. jeolojik zamanda oluşmasından dolayı ülkemizde bulunan kömürlerin çoğunluğu düşük ısı değerine sahip, daha genç yapılı kömürlerdir.

Kömürün yanabilme özelliğinin keşfedimesiyle kömür, temel ısınma ve ateşin kaynağı olarak kullanılmıştır. Günümüzde alternatif ısı kaynaklarında kullanımı yaygınlaşsa da hala en fazla tüketilen fosil yakıttır. En fazla tüketim alanı sanayi olmakla birlikte konut, okul vs gibi yerleri ısıtmak için veya ekmek, pide, simit üretimi yapan fırınlarda fırını yakmak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Ülkemizde üretilen yani çıkarılan kömür talebi karşılayamadığı için ithal kömür kullanımı fazladır. Bu nedenle kömür ithalatı yapan ve yurt içinde kömür satışı yapan kömür firmaları son derece önemlilik göstermektedir. İzmir’de kömür alanında faaliyet gösteren Tetik Yakacak, toptan ve perakende olarak kaliteli kömür satışı yapmakla birlikte müşteri ihtiyaçlarına göre odun satışı da yapmaktadır.


izmir kömür, izmir kömür fiyatları, kömür fiyatları izmir, izmir kömür satışı, kömür satışı izmir, izmir kömür satış ofisi, izmir kömür firması, kömür izmir

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir